تدريس خصوصي

تدريس خصوصي

در مقاله زير سعي شده است تمامي موارد مربوط به تدريس خصوصي از جمله تدريس خصوصي در جهان، تاثير تدريس خصوصي ، بررسي هزينه تدريس خصوصي در كشورهاي جهان و ساير موارد را مورد بررسي قرار دهيم مقاله زير ترجمه مقالات مربوط به تدريس خصوصي در ويكي پديا مي­باشد

معلم خصوصي در واقع همان معلمي ميباشد كه كلاس ها را به صورت خصوصي برگزار مينمايد. آموزش در سايه در واقع نامي است كه سيستمها آموزشي براي تدريس خصوصي نهاده اند

در حالت طبيعي معلم خصوصي زماني كه دانش آموزان به مشكل درسي بر خورده اند به كمك آنها ميرود. و اكثرا معلم خصوصي ها در خانه دانش آموز به دانش آموز آموزش ميدهند.

در امريكا كلمه معلم خصوصي براي كسي بكار برده ميشود كه تدريس حرفه اي را در موضوعي مشخص و به طور خصوصي يا نيمه خصوصي  انجام ميدهد.

در انگليس و مدارس دبيرستان اتريش معلم خصوصي و تدريس خصوصي جزوي از نظام آموزشي ميباشد به طوري كه معلم هاي خصوصي براي يكسال و براي 30 دانش آموز مشخص ميشوند.

در واقع در اين روش تدريس خصوصي معلمان اطلاعات لازم و كافي در رابطه با آموزش دانش آموزان را به والدين آنها ميدهند و   اگر مشكلي در مدرسه براي دانش آموز ايجاد شود معلم خصوصي با والدين او تماس مي­گيرد تا جاييكه تدريس خصوصي در اين كشورها مسئوليت و شغل تمام وقت تعريف شده است.

تدريس خصوصي در آسيا

طبق تحقيقاتي كه در سال 2012 توسط بانك توسعه آسيا و مركز تحقيقات آموزش تطبيقي دانشگاه هنگ كنك صورت گرفته بود تدريس خصوصي ميتواند بر تشديد نابرابري اجتماعي  زندگي افراد جوان و خانواده هاي آنها تاثير گزار باشد. به طوري كه درامد خانواده ها،  صنعت تدريس خصوصي را به يك صنعت غير قابل تنظيم تغيير داده است (بيشتر هزينه كردن خانواده ها پر در آمد براي تدريس خصوصي).

در كره جنوبي بيش از90 درصد دانش آموزان ابتدايي از آموزش در سايه و تدريس خصوصي استفاده ميكنند. در هنگ كنك 85 درصد دانش آموزان دبيرستان از تدريس و معلم خصوصي استفاده ميكنند. 60 درصد دانش آموزان راهنمايي بنگلادش و هند نيز از تدريس خصوصي استفاده مي­نمايند و همچنين 60 درصد دانش آموزان دبيرستاني قزاقستان از معلم خصوصي بهره مي­برند.

تقاضاي تدريس خصوصي در آسيا در مقايسه با جهان در حال انفجار است و آموزش در سايه (تدريس خصوصي) تاثير بسيار مهمي در آسيا دارد و اين مهم بدليل كاستي ها سيستم آموزشي و همچنين ثروت مند شدن و كوچكتر شدن خانواده ها مي­باشد و بخش آموزش خصوصي در اين كشور ها به يك صنعت پرسود  بدل شده به طوري كه يك موسسه تدريس خصوصي در هنگ كنك تمامي كشورهاي سريلانكا، هنگ كنك،  تايلند و هند را تحت پوشش قرار ميدهد. در برخي نمونه ها در جنوب شرقي آسيا تدريس خصوصي آنلاين نيز جاي تدريس خصوصي حضوري را گرفته است.  اين بازار به قدري در اين كشورها جذاب بوده كه شركت هاي آمريكايي همچون سيلوان در اين كشور نمايندگي زده اند.

در كلمبيا اكثر تدريس هاي خصوصي توسط معلمان صورت ميگيرد بر خلاف هنگ كنك كه توسط شركتها كوچك و بزرگ اين امر صورت ميگيرد در مغولستان تدريس خصوصي جزو كارهاي فشرده است برعكس كره جنوبي كه بيشتر توسط كامپيوتر و ديگر اقلام تكنولوژي صورت ميگيرد.

براساس برخي تحقيقات ميانگين هزينه تدريس خصوصي (آنلاين و حضوري) در خانواده ها پاكستاني  3.40 دلار در ماه مي­باشد (سال 2011) در هند اين مقدار كمتر و حدود 2 دلار در ماه مي­باشد.

در گرجستان خانواده براي تدريس خصوصي مقطع دبيرستان در سال 2011 حدود 48 ميليون دلار هزينه كرده اند. و اين رقم براي كشور هنگ كنك در مقطع دبيرستان 255 ميليون دلار ميباشد.

طبق تحقيقات سال  2008 خانواده هندي 6.4 ميليارد دلار هزينه تدريس خصوصي كرده اند و خانوده هاي ژاپني در سال 2010 براي تدريس خصوصي 12 ميليارد دلار هزينه كرده اند.

در جمهوري كره كه دولت سعي ميكند هزينه هاي آموزش در سايه خانواده را كم كند اين رقم متناوبا بالا ميرود به طوري كه در سال 2010 به 17.3 ميليارد دلار رسيده است هزينه خانوار ها در تدريس خصوصي در اين كشور برابر با 80 درصد هزينه كرد دولت در مدارس ابتدايي و راهنمايي ميباشد.

در آمريكا صنعت تدريس خصوصي به زير بخشهاي مختلفي تبديل شده است بخشي از آن در اختيار تدريس خصوصي آنلاين ميباشد كه شامل بخش زيادي از معلمهاي خصوصي ميشود وبخشي هنوز در اختيار تدريس خصوصي حضوري مي­باشد.

در خيلي از كشورها كساني كه توانايي تدريس دارند مي­توانند بدون آموزش  تدريس خصوصي رو انجام بدهند اما در برخي كشورها همانند كامبوج، گرجستان، قزاقستان، لائوس و تاجيكستان به اين صورت نمي­باشد و فقط بخشي از معلمان مدارس براي بالا بردن درآمدشان بعد از مدرسه كلاس خصوصي برگزار مي­نمايند و تقريبا يك اجبار براي معلمان مي­باشد چون حقوق آنها نزديك به خط فقر مي­باشد

در كره جنوبي تعداد معلمهاي خصوصي هر سال 7.1 درصد رشد مي­نمايد وبيشتر معلمان فارغ التحصيلان علوم انساني و علوم اجتماعي ميباشند.

تدريس خصوصي هميشه تاثير بر دريافت مدارك آكادمي بالاتر نمي­گزارد در برخي مدارس دانش آموزان بدليل فشار كلاس خصوصي توانايي تمركز و آموزش ديدن در كلاس مدرسه را ندارند. همچنين معلمان مدارس اگر زمان زيادي را براي كلاسهاي خصوصي خود بگزارند در زمان حضور در كلاس مدرسه راندمان كمتري را دارند. اين موارد موجب فساد در سيستم آموزشي مي­شود به طوري كه معلم در كلاس كم كاري مي­كند تا دانش آموزان نياز به تدريس خصوصي پيدا كنند.

در سال 2012 و طبق تحقيقاتي كه بانك توسعه آسيا و مركز مطالعات آموزشي دانشگاه هنگ كنك در مورد تدريس خصوصي و تاثير آن بر خانواده ها ، بودجه خانوده و سيستم آموزشي انجام داده بود به اين موضوع اشاره مينمايد كه  بهتر است بجاي كاهش تقاضا در تدريس خصوصي سعي در افزايش سطح آموزشي مدارس و قوانين مرتبط با حمايت از كساني كه از معلم خصوصي استفاده ميكنند شود.

تدريس خصوصي در جهان شامل اشكال و انواع مختلفي ميباشد و براي هر كدام تعريف خاصي مشخص شده است در زير به طور كامل انواع روشهاي تدريس خصوصي را معرفي مينماييم.

الف) مشاور تحصيلي

اين روش تدريس خصوصي براي مراتب آكادميك ميباشد و مربي و يا همان معلم خصوصي سعي ميكند به دانشجو آموزشهايي در رابطه با محيط آكادميك ، نحوه آموزش و يادگيري دهد. در واقع معلم خصوصي كمك ميكند تا دانش آموز مطالب درسي را به صورت شخصي ياد بگيرد اما مشاور به دانش آموز آموزش ميدهد چگونه در مدرسه و يا دانشگاه موفق شود و درواقع آموزش مطالبي مثل روش مطالعه ، مديريت زمان،مديريت استرس، مطالعه با تمركز، جزوه برداري و نحوه تست حل كردن ميباشد. مربي آكادميك در طول ترم تحصيلي با دانش آموز در ارتباط مي­باشد. ميتوان گفت كلاسهاي كنكور در ايران همانند اين آموزشها ميباشد اين روش نيز در كشورهاي آسيايي مثل تدريس خصوصي پرطرفدار است. يكي از موسساتي كه در اين زمينه به صورت حرفه اي فعاليت مينمايد موسسه جورجيا ميباشد

ب) تدريس خصوصي دانش آموز به دانش آموز

بعضي مواقع دانش آموزان ميتونند نقش معلم خصوصي رو بازي كنند و به دانش آموز و همكلاسي خود آموزش دهند اين روش تدريس خصوصي به دانش آموزان كمك ميكنند علاوه بر يادگيري بهتر توانايي ها ي خود را بالا ببرند.

ج) تدريس خصوصي آنلاين

تدريس خصوصي آنلاين جديدترين روش كمك كردن به دانش آموزان ميباشد در واقع جلسات به صورت خصوصي ودر محيطي كه فقط دانش آموز با معلم خصوصي ارتباط برقرار دارد برگزار ميشود ابزار ارتباطي اين روش شامل چت كردن،وايتبرد،ارتباط تصويري، اشتراك گزاري فايلها، داشتن امكاناتي براي رسم بهتر نمودار ها و گرافها و ساير موارد ديگر كه سعي كرده محيط كلاس مجازي با كلاس حضوري اختلاف چنداني نداشته باشد اين روش بسيار مناسب براي دانش آموزاني ميباشد كه نزديك امتحانشان است و در برخي مسائل نياز به كمك دارند و يا و در يك موضوع خاص نياز به آموزش دارند. گروه آموزش آنلاين پادرس اولين برگزار كننده كلاسهاي خصوصي دروس دبيرستان در ايران ميباشد.

د) تدريس خصوصي در منزل

تدريس خصوصي در منزل يكي از مدلهاي تدريس خصوصي ميباشد كه اكثرا براي دروس دبيرستان و دانشگاهي استفاده ميشود و اغلب به صورت شخصي توسط خانواده ها و يا موسسات به استخدام در مي آيند. در واقع بعضي از معلم هاي خصوصي به دانش آموزاني كه نياز به آموزش بيشتر دارند كمك ميكنند و برخي به دانش آموزاني كه ميخواهند از سطح كلاس جلوتر باشند.

برخي از موسسات موفق در جهان كه در زمينه تدريس خصوصي در منزل فعاليت مينمايند.

ه) معلم خصوصي حل مسائل

اين روش تدريس خصوصي به دانش آموزان كمك ميكند تا سوالات خود را به كمك معلم خصوصي حل كنند و بيشتر براي درسهايي همانند رياضي استفاده ميشود و بسيار مناسب براي كساني ميباشد كه دسترسي به اينترنت ندارند و نمي توانند مشكلات و حل تمرينها را از طريق اينترنت انجام دهند.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ تير ۱۳۹۵ساعت: ۰۸:۲۹:۱۵ توسط:امين موضوع:

چرا كلاسهاي تدريس خصوصي

اگر اين سوال كه "چرا از كلاسهاي تدريس خصوصي استفاده كنيم؟" براي شما هم مطرح است اين مطلب را بخوانيد. در موارد زير استفاده از كلاسهاي تدريس خصوصي مي توانيد مفيد و موثرباشد:

1- داشتن غيبت در كلاسهاي تدريس مدرسه يا دانشگاه: اگر به هر دليلي نتوانستيد در كلاسهاي تدريس مدرسه و دانشگاه شركت نمائيد، با شركت در كلاسهاي تدريس خصوصي مي توانيد آن را جبران كنيد. البته به اميد كلاسهاي خصوصي غيبت نكنيد و اگر دليل موجهي داشتيد و غيبت كرديد آنگاه استفاده از كلاسهاي خصوصي را مد نظر داشته باشيد.

2- كيفيت پايين تدريس مدرس و معلم در مدرسه و يا استاد در دانشگاه: گاها پيش مي آيد كه مدرس، معلم يا دبير و استاد شما خوب تدريس نمي كند و با وجود اينكه شما به صورت مرتب در كلاسهاي مدرسه يا دانشگاه حاضر مي شويد، با اين وجود مطلب را متوجه نمي شويد. در اين حالت نيز استفاده از كلاسهاي تدريس خصوصي مفيد و موثر است.

3- داشتن ضعف در يك يا چند درس يا در بعضي از مباحث يك درس: در حالتي كه در يك يا چند درس اشكال داريد و يا در مباحثي از يك درس اشكال داريد نيز كلاسهاي خصوصي مي تواند مفيد باشد. در اين حالت خودتان درس را مي خوانيد و براي رفع اشكال مي توانيد چند جلسه محدود از كلاسهاي تدريس خصوصي استفاده كنيد.

4- عدم توانايي در حل تمرين و مسئله: در بسياري از اوقات دانش آموزان و دانشجويان درس را به خوبي ياد مي گيرند ولي در حل مسائل و تمرينها ناتوان هستند. در چنين حالتي هم مي توان از كلاسهاي تدريس خصوصي استفاده كرد و بعد از يك توضيح مختصر در مورد درس، بيشتر وقت كلاس را به حل تمرين و مسئله اختصاص داد.

5- داشتن اشكال در تست زني در ايام مطالعه براي كنكور: اگر براي كنكور مطالعه مي كنيد و درسها را خوب ياد نمي گيريد و با درس را خوب ياد مي گيريد و خوب نمي توانيد تست بزنيد، از مدرسين خصوصي تدريس كنكور مشورت بگيريد و كلاسهاي خصوصي را با آنها هماهنگ كنيد. براي مشاهده ليست مدرسين تدريس كنكور بر روي عبارت تدريس خصوصي كنكور كليك كنيد.

6- نداشتن فرصت كافي براي خواندن درس: اگر براي تمام كردن درس وقت كافي نداريد و يا مثلا براي هدف خاصي مي خواهيد زبان انگليسي را سريعتر ياد بگيريد و يا در ايام امتحانات براي حل تمرين و مسئله وقت كافي نداريد، در اين حالت نيز يك مدرس خصوصي خوب كه بر مبحث مسلط باشد خيلي سريع مي تواند مطلب را براي شما جمع كند.

7- قصد ايجاد تحول در تحصيل و موفقيت تحصيلي: اگر در ترم حاضر قصد داريد معدل خودتان را افزايش دهيد و در نحوه درس خواندن خودتان تحولي ايجاد كنيد، در اين حالت نيز يك مدرس خوب كه پشتيبان شما باشد و در عين حال در پيشرفت تحصيلي و ياد گرفتن درس به شما كمك كند بسيار مفيد و موثر خواهد بود. اگر ترمهاي قبل نتيجه خوبي نگرفته ايد، در ترم پيش رو براي موفقيت در تحصيل از كلاسهاي تدريس خصوصي استفاده كنيد.

براي مشاهده ليست مدرسين ثبت نامي در وب سايت حاضر (ايران مدرس) بر روي عبارت تدريس خصوصي كليك كنيد.

سايت ايران مدرس تا تير 95 بيش از  13500 مدرس ثبت نامي دارد. تا مرداد 95 تعداد مدرسين ايران مدرس به نزديك 14000 مدرس هم خواهد رسيد. ايران مدرس پربازديدترين سايت تدريس ايران است و در ايام امتحانات بازديد روزانه آن به 25000 بازديد در روز هم مي رسد. ايران مدرس از نظر گوگل هم كاملا بهينه است. سايت ايران مدرس در نتايج جستجوي گوگل براي عبارتهاي شامل "تدريس خصوصي" در صفحه اول نتايج قرار دارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۵ساعت: ۰۸:۲۸:۴۴ توسط:امين موضوع:

كسب درامد از تدريس خصوصي

همانطور كه مي دانيد، در ايام تابستان به نسبت ساير ايام سال تقاضا براي تدريس خصوصي كمي كاهش مي يابد. در اين ايام درآمد مدرسين هم از تدريس خصوصي كمتر خواهد شد. در اين مقاله سعي شده راهكارهايي براي كسب درآمد از تدريس خصوصي در ايام تابستان ارائه گردد.

1- تدريس خصوصي زبان انگليسي: اگر مدرس زبان هستيد و در طول سال تحصيلي هم در زمينه آموزش و تدريس زبان فعاليت داشته ايد، به احتمال زياد در ايام تابستان هم براي برگزاري كلاسهاي تدريس خصوصي و جذب شاگرد مشكلي نداريد. چون به هر حال در ايام تابستان تعداد زيادي از دانش آموزان و دانشجويان در زمينه يادگيري زبان انگليسي و ساير زبانهاي خارجي به ارائه خدمات نياز دارند. اگر در طول ترم در زمينه تدريس ساير دروس فعاليت مي كرديد در ايام تابستان مي توانيد زبان انگليسي را براي پايه هاي پايينتر كه توانايي تدريس به آنها را داريد تدريس كنيد.

2- تدريس خصوصي رياضي به صورت تقويتي: در ايام تابستان مي توانيد براي شاگردهاي قبلي خودتان كلاسهاي تدريس خصوصي رياضي را به صورت تقويتي برگزار كنيد. بسياري از دانش آموزان و دانشجويان در درس رياضي اشكال دارند و اگر به آنها پيشنهاد بدهيد كه در ايام تابستان هفته اي يك يا دو جلسه كلاس رياضي براي آنها برگزار كنيد و پايه رياضي آنها را تقويت كنيد از اين پيشنهاد استقبال مي كنند. مي توانيد با شاگرد خودتان درس رياضي سال بعد را شروع كنيد تا در ترم بعد در اموزش و يادگيري آن موفقتر باشد.

3- تدريس خصوصي امتحانات شهريور ماه: بسياري از دانش آموزان و دانشجوياني كه موفق به پاس كردن درسهاي خودشان نشده اند در ترم تابستان و در شهريور ماه دوباره امتحان مي دهند. شما اگر در همين سايت (ايران مدرس) آگهي تدريس داريد مي توانيد در آگهي تدريس خودتان امحتانات شهريور ماه را ذكر كنيد و در اين زمينه فعاليت داشته باشيد. بسياري از دانشجويان دانشگاه آزاد و غيرانتفاعي و حتي دانشجويان دانشگاههاي دولتي ترم تابستاني بر مي دارند و مي توانيد خدمات تدريس خصوصي را به آنها ارائه دهيد.

4- تدريس خصوصي دروس كنكوري: در ايام تابستان مي توانيد در زمينه آموزش و تدريس دروس كنكوري هم فعاليت داشته باشيد. دروس كنكوري تابستان و غير تابستان نمي شناسد. دانش آموزاني كه براي كنكور مطالعه مي كنند حتي در ايام تابستان نيز مطالعه خودشان را قطع نمي كنند. بنابراين در ايام تابستان مي توانيد خدمات تدريس خصوصي را در زمينه كنكور هم ارائه دهيد. نكته جال توجه اين است كه وقتي در گوگل عبارت "تدريس خصوصي كنكور" را جستجوي مي كنيد اولين سايتي كه به شما پيشنهاد داده مي شود ايران مدرس است. بنابراين با ثبت آگهي تدريس در اين وب سايت مي توانيد به راحتي در زمينه كنكور شاگرد جذب كنيد و اگهي تدريس كنكور شما در معرض ديد متقاضيان تدريس دروس كنكوري قرار خواهد گرفت.

5- تدريس خصوصي رشته هاي ورزشي و موسيقي: فعاليتهاي ورزشي و فوق برنامه در ايام تابستان به اوج خود مي رسد. اگر مي توانيد يكي از رشته هاي ورزشي را آموزش دهيد در ايام تابستان مي توانيد در اين زمينه فعاليت داشته باشيد. آموزش و تدريس موسيقي هم در اين ايام با اقبال خوبي روبه رو است. دانش آموزان و دانشجوياني كه در طول سال تحصيلي نتوانسته اند در اين زمينه ها فعاليت داشته باشند در تابستان به يادگيري و آموزش رشته ورزشي و موسيقي مورد علاقه اشان روي مي آورند. در اين ايام شما مي توانيد در زمينه اموزش و تدريس ورزش و موسيقي فعاليت داشته باشيد و درآمد كسب نمائيد.

براي كسب درامد از تدريس خصوصي و آموزش و تدريس در تابستان علاوه بر موارد گفته شده بايد خوب تبليغ و بازاريابي كنيد. يكي از بهترين راهكارها درج آگهي تدريس در همين سايت (ايران مدرس) است. سايت ايران مدرس تا تير 95 بيش از  13500 مدرس ثبت نامي دارد. تا مرداد 95 تعداد مدرسين ايران مدرس به نزديك 14000 مدرس هم خواهد رسيد. ايران مدرس پربازديدترين سايت تدريس ايران است و در ايام امتحانات بازديد روزانه آن به 25000 بازديد در روز هم مي رسد. ايران مدرس از نظر گوگل هم كاملا بهينه است. سايت ايران مدرس در نتايج جستجوي گوگل براي عبارتهاي شامل "تدريس خصوصي" در صفحه اول نتايج قرار دارد.

براي ثبت آگهي تدريس در ايران مدرس در بالاي همين صفحه بر روي عبارت عضويت در سايت كليك نموده و پس از ثبت نام و ورود به كنترل پنل آگهي تدريس خودتان را درج كنيد. درج آگهي تدريس در ايران مدرس رايگان است. تنها در صورت تمايل مي توانيد با پرداخت هزينه مناسبي آگهي خودتان را ويژه كرده و بازدهي آن را افزايش دهيد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ تير ۱۳۹۵ساعت: ۰۸:۲۸:۱۳ توسط:امين موضوع: