تدريس خصوصي

تدريس خصوصي

در مقاله زير سعي شده است تمامي موارد مربوط به تدريس خصوصي از جمله تدريس خصوصي در جهان، تاثير تدريس خصوصي ، بررسي هزينه تدريس خصوصي در كشورهاي جهان و ساير موارد را مورد بررسي قرار دهيم مقاله زير ترجمه مقالات مربوط به تدريس خصوصي در ويكي پديا مي­باشد

معلم خصوصي در واقع همان معلمي ميباشد كه كلاس ها را به صورت خصوصي برگزار مينمايد. آموزش در سايه در واقع نامي است كه سيستمها آموزشي براي تدريس خصوصي نهاده اند

در حالت طبيعي معلم خصوصي زماني كه دانش آموزان به مشكل درسي بر خورده اند به كمك آنها ميرود. و اكثرا معلم خصوصي ها در خانه دانش آموز به دانش آموز آموزش ميدهند.

در امريكا كلمه معلم خصوصي براي كسي بكار برده ميشود كه تدريس حرفه اي را در موضوعي مشخص و به طور خصوصي يا نيمه خصوصي  انجام ميدهد.

در انگليس و مدارس دبيرستان اتريش معلم خصوصي و تدريس خصوصي جزوي از نظام آموزشي ميباشد به طوري كه معلم هاي خصوصي براي يكسال و براي 30 دانش آموز مشخص ميشوند.

در واقع در اين روش تدريس خصوصي معلمان اطلاعات لازم و كافي در رابطه با آموزش دانش آموزان را به والدين آنها ميدهند و   اگر مشكلي در مدرسه براي دانش آموز ايجاد شود معلم خصوصي با والدين او تماس مي­گيرد تا جاييكه تدريس خصوصي در اين كشورها مسئوليت و شغل تمام وقت تعريف شده است.

تدريس خصوصي در آسيا

طبق تحقيقاتي كه در سال 2012 توسط بانك توسعه آسيا و مركز تحقيقات آموزش تطبيقي دانشگاه هنگ كنك صورت گرفته بود تدريس خصوصي ميتواند بر تشديد نابرابري اجتماعي  زندگي افراد جوان و خانواده هاي آنها تاثير گزار باشد. به طوري كه درامد خانواده ها،  صنعت تدريس خصوصي را به يك صنعت غير قابل تنظيم تغيير داده است (بيشتر هزينه كردن خانواده ها پر در آمد براي تدريس خصوصي).

در كره جنوبي بيش از90 درصد دانش آموزان ابتدايي از آموزش در سايه و تدريس خصوصي استفاده ميكنند. در هنگ كنك 85 درصد دانش آموزان دبيرستان از تدريس و معلم خصوصي استفاده ميكنند. 60 درصد دانش آموزان راهنمايي بنگلادش و هند نيز از تدريس خصوصي استفاده مي­نمايند و همچنين 60 درصد دانش آموزان دبيرستاني قزاقستان از معلم خصوصي بهره مي­برند.

تقاضاي تدريس خصوصي در آسيا در مقايسه با جهان در حال انفجار است و آموزش در سايه (تدريس خصوصي) تاثير بسيار مهمي در آسيا دارد و اين مهم بدليل كاستي ها سيستم آموزشي و همچنين ثروت مند شدن و كوچكتر شدن خانواده ها مي­باشد و بخش آموزش خصوصي در اين كشور ها به يك صنعت پرسود  بدل شده به طوري كه يك موسسه تدريس خصوصي در هنگ كنك تمامي كشورهاي سريلانكا، هنگ كنك،  تايلند و هند را تحت پوشش قرار ميدهد. در برخي نمونه ها در جنوب شرقي آسيا تدريس خصوصي آنلاين نيز جاي تدريس خصوصي حضوري را گرفته است.  اين بازار به قدري در اين كشورها جذاب بوده كه شركت هاي آمريكايي همچون سيلوان در اين كشور نمايندگي زده اند.

در كلمبيا اكثر تدريس هاي خصوصي توسط معلمان صورت ميگيرد بر خلاف هنگ كنك كه توسط شركتها كوچك و بزرگ اين امر صورت ميگيرد در مغولستان تدريس خصوصي جزو كارهاي فشرده است برعكس كره جنوبي كه بيشتر توسط كامپيوتر و ديگر اقلام تكنولوژي صورت ميگيرد.

براساس برخي تحقيقات ميانگين هزينه تدريس خصوصي (آنلاين و حضوري) در خانواده ها پاكستاني  3.40 دلار در ماه مي­باشد (سال 2011) در هند اين مقدار كمتر و حدود 2 دلار در ماه مي­باشد.

در گرجستان خانواده براي تدريس خصوصي مقطع دبيرستان در سال 2011 حدود 48 ميليون دلار هزينه كرده اند. و اين رقم براي كشور هنگ كنك در مقطع دبيرستان 255 ميليون دلار ميباشد.

طبق تحقيقات سال  2008 خانواده هندي 6.4 ميليارد دلار هزينه تدريس خصوصي كرده اند و خانوده هاي ژاپني در سال 2010 براي تدريس خصوصي 12 ميليارد دلار هزينه كرده اند.

در جمهوري كره كه دولت سعي ميكند هزينه هاي آموزش در سايه خانواده را كم كند اين رقم متناوبا بالا ميرود به طوري كه در سال 2010 به 17.3 ميليارد دلار رسيده است هزينه خانوار ها در تدريس خصوصي در اين كشور برابر با 80 درصد هزينه كرد دولت در مدارس ابتدايي و راهنمايي ميباشد.

در آمريكا صنعت تدريس خصوصي به زير بخشهاي مختلفي تبديل شده است بخشي از آن در اختيار تدريس خصوصي آنلاين ميباشد كه شامل بخش زيادي از معلمهاي خصوصي ميشود وبخشي هنوز در اختيار تدريس خصوصي حضوري مي­باشد.

در خيلي از كشورها كساني كه توانايي تدريس دارند مي­توانند بدون آموزش  تدريس خصوصي رو انجام بدهند اما در برخي كشورها همانند كامبوج، گرجستان، قزاقستان، لائوس و تاجيكستان به اين صورت نمي­باشد و فقط بخشي از معلمان مدارس براي بالا بردن درآمدشان بعد از مدرسه كلاس خصوصي برگزار مي­نمايند و تقريبا يك اجبار براي معلمان مي­باشد چون حقوق آنها نزديك به خط فقر مي­باشد

در كره جنوبي تعداد معلمهاي خصوصي هر سال 7.1 درصد رشد مي­نمايد وبيشتر معلمان فارغ التحصيلان علوم انساني و علوم اجتماعي ميباشند.

تدريس خصوصي هميشه تاثير بر دريافت مدارك آكادمي بالاتر نمي­گزارد در برخي مدارس دانش آموزان بدليل فشار كلاس خصوصي توانايي تمركز و آموزش ديدن در كلاس مدرسه را ندارند. همچنين معلمان مدارس اگر زمان زيادي را براي كلاسهاي خصوصي خود بگزارند در زمان حضور در كلاس مدرسه راندمان كمتري را دارند. اين موارد موجب فساد در سيستم آموزشي مي­شود به طوري كه معلم در كلاس كم كاري مي­كند تا دانش آموزان نياز به تدريس خصوصي پيدا كنند.

در سال 2012 و طبق تحقيقاتي كه بانك توسعه آسيا و مركز مطالعات آموزشي دانشگاه هنگ كنك در مورد تدريس خصوصي و تاثير آن بر خانواده ها ، بودجه خانوده و سيستم آموزشي انجام داده بود به اين موضوع اشاره مينمايد كه  بهتر است بجاي كاهش تقاضا در تدريس خصوصي سعي در افزايش سطح آموزشي مدارس و قوانين مرتبط با حمايت از كساني كه از معلم خصوصي استفاده ميكنند شود.

تدريس خصوصي در جهان شامل اشكال و انواع مختلفي ميباشد و براي هر كدام تعريف خاصي مشخص شده است در زير به طور كامل انواع روشهاي تدريس خصوصي را معرفي مينماييم.

الف) مشاور تحصيلي

اين روش تدريس خصوصي براي مراتب آكادميك ميباشد و مربي و يا همان معلم خصوصي سعي ميكند به دانشجو آموزشهايي در رابطه با محيط آكادميك ، نحوه آموزش و يادگيري دهد. در واقع معلم خصوصي كمك ميكند تا دانش آموز مطالب درسي را به صورت شخصي ياد بگيرد اما مشاور به دانش آموز آموزش ميدهد چگونه در مدرسه و يا دانشگاه موفق شود و درواقع آموزش مطالبي مثل روش مطالعه ، مديريت زمان،مديريت استرس، مطالعه با تمركز، جزوه برداري و نحوه تست حل كردن ميباشد. مربي آكادميك در طول ترم تحصيلي با دانش آموز در ارتباط مي­باشد. ميتوان گفت كلاسهاي كنكور در ايران همانند اين آموزشها ميباشد اين روش نيز در كشورهاي آسيايي مثل تدريس خصوصي پرطرفدار است. يكي از موسساتي كه در اين زمينه به صورت حرفه اي فعاليت مينمايد موسسه جورجيا ميباشد

ب) تدريس خصوصي دانش آموز به دانش آموز

بعضي مواقع دانش آموزان ميتونند نقش معلم خصوصي رو بازي كنند و به دانش آموز و همكلاسي خود آموزش دهند اين روش تدريس خصوصي به دانش آموزان كمك ميكنند علاوه بر يادگيري بهتر توانايي ها ي خود را بالا ببرند.

ج) تدريس خصوصي آنلاين

تدريس خصوصي آنلاين جديدترين روش كمك كردن به دانش آموزان ميباشد در واقع جلسات به صورت خصوصي ودر محيطي كه فقط دانش آموز با معلم خصوصي ارتباط برقرار دارد برگزار ميشود ابزار ارتباطي اين روش شامل چت كردن،وايتبرد،ارتباط تصويري، اشتراك گزاري فايلها، داشتن امكاناتي براي رسم بهتر نمودار ها و گرافها و ساير موارد ديگر كه سعي كرده محيط كلاس مجازي با كلاس حضوري اختلاف چنداني نداشته باشد اين روش بسيار مناسب براي دانش آموزاني ميباشد كه نزديك امتحانشان است و در برخي مسائل نياز به كمك دارند و يا و در يك موضوع خاص نياز به آموزش دارند. گروه آموزش آنلاين پادرس اولين برگزار كننده كلاسهاي خصوصي دروس دبيرستان در ايران ميباشد.

د) تدريس خصوصي در منزل

تدريس خصوصي در منزل يكي از مدلهاي تدريس خصوصي ميباشد كه اكثرا براي دروس دبيرستان و دانشگاهي استفاده ميشود و اغلب به صورت شخصي توسط خانواده ها و يا موسسات به استخدام در مي آيند. در واقع بعضي از معلم هاي خصوصي به دانش آموزاني كه نياز به آموزش بيشتر دارند كمك ميكنند و برخي به دانش آموزاني كه ميخواهند از سطح كلاس جلوتر باشند.

برخي از موسسات موفق در جهان كه در زمينه تدريس خصوصي در منزل فعاليت مينمايند.

ه) معلم خصوصي حل مسائل

اين روش تدريس خصوصي به دانش آموزان كمك ميكند تا سوالات خود را به كمك معلم خصوصي حل كنند و بيشتر براي درسهايي همانند رياضي استفاده ميشود و بسيار مناسب براي كساني ميباشد كه دسترسي به اينترنت ندارند و نمي توانند مشكلات و حل تمرينها را از طريق اينترنت انجام دهند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ تير ۱۳۹۵ساعت: ۰۸:۲۹:۱۵ توسط:امين موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :